Koreadan qonuniy yo'l bilan pul yuborish uchun nima qilishim kerak?
Siz qo'shimcha hujjatlarsiz yiliga 100 000 AQSh dollarigacha pul o'tkazishingiz mumkin (katta miqdorlar uchun qo'shimcha hujjatlar talab qilinadi) va chet el valyutasini bir martalik xaridda 10 000 AQSh dollarigacha almashtirishingiz mumkin, agar chet el valyutasini sotish bo'yicha oldingi yozuvlaringiz bo'lmasa; bank chekini dalil sifatida saqlang. Batafsil ma'lumotlar quyida.
O'tkazma chegarasi – Chet elliklar qo'shimcha hujjatlarsiz yiliga 100 000 AQSh dollarigacha chet elga yuborishlari mumkin; ushbu miqdordan oshgan yuboruvlar uchun bank hisob-fakturalari yoki mablag' manbai dalilnomasiga o'xshash qo'shimcha hujjatlar talab qilinadi【1†L1-L2】【3†L31-L36】.
Bir martalik chet el valyutasini sotib olish chegarasi – Agar chet el valyutasini sotish bo'yicha oldingi yozuvlaringiz bo'lmasa, pasportingizni taqdim etib, sayohat xarajatlari (yoki chet elga pul o'tkazish) uchun 10 000 AQSh dollarigacha xarid qilishingiz mumkin【1†L1-L2】【2†L6-L9】.
Talab qilinadigan hujjatlar – Bankka borishda pasportingizni, chet el fuqarosi ro'yxatidan o'tganlik (yoki yashash) kartangizni va tranzaksiya maqsadini tasdiqlovchi hujjatni (masalan, ish shartnomasi, kvitansiya) olib boring【1†L3-L4】【2†L13-L15】.
Qanday yuborish kerak
1. Bank filiali (masalan, KEB Hana Bank 1599-1111, Woori Bank 1588-5000) ga tashrif buyuring.【1†L1-L2】
2. Oluvchining ismi, manzili, banki, hisob raqami va miqdori ko'rsatilgan telegraf o'tkazmasi blankasini to'ldiring.【1†L2-L3】
3. Talab qilinadigan shaxsni tasdiqlovchi hujjat va maqsadni tasdiqlovchi hujjatlarni topshiring; berilgan chekni dalil sifatida saqlang【1†L3-L4】.
Maslahatlar – Yaxshiroq valyuta kurslari uchun internet-bankingdan foydalaning【1†L4】. Agar bir yil ichida 100 000 AQSh dollaridan ortiq yuborsangiz, mablag' manbai dalilnomasi kabi qo'shimcha hujjatlarni taqdim etishga tayyor bo'ling【1†L4-L5】.
Yordam uchun telefon raqamlari132 Huquqiy yordam, 1350 Mehnat/Bandlik (ish bilan bog'liq pul o'tkazish savollari uchun) va banklarning o'ziga xos yordam telefon raqamlari (KEB Hana 1599-1111, Woori 1588-5000).

Как легально отправить деньги из Кореи домой?
Вы можете отправлять средства на сумму до USD 100,000 в год без лишних документов (для более крупных сумм потребуются дополнительные документы), а также обменивать до USD 10,000 за одну операцию по покупке иностранной валюты, если у вас нет предыдущих записей о продаже иностранной валюты; сохраните банковскую квитанцию как доказательство. Подробности ниже.
Лимит на перевод средств – Иностранцы могут отправлять за границу до USD 100,000 в год без необходимости предоставления дополнительных документов; суммы, превышающие этот лимит, требуют дополнительных документов, таких как выписки с банковских счетов или подтверждение источника средств【1†L1-L2】【3†L31-L36】.
Лимит на единовременную покупку иностранной валюты – Если у вас нет записей о предыдущей продаже иностранной валюты, вы можете приобрести до USD 10,000 для оплаты расходов на поездку (или для перевода за границу), предъявив свой паспорт【1†L1-L2】【2†L6-L9】.
Необходимые документы – При посещении банка возьмите с собой паспорт, карту иностранного гражданина (или вид на жительство) и подтверждение цели транзакции (например, трудовой договор, квитанцию)【1†L3-L4】【2†L13-L15】.
Как отправить –
- Посетите отделение банка (например, KEB Hana Bank 1599‑1111, Woori Bank 1588‑5000).【1†L1-L2】
- Заполните форму телеграфного перевода, указав имя получателя, адрес, банк, номер счета и сумму.【1†L2-L3】
- Предъявите необходимые удостоверения личности и документы, подтверждающие цель; сохраните выданную квитанцию в качестве доказательства【1†L3-L4】.
Советы – Используйте интернет-банкинг для получения лучших обменных курсов【1†L4】. Если вы планируете отправить более USD 100,000 в год, будьте готовы предоставить дополнительные документы, такие как подтверждение источника средств【1†L4-L5】.
Горячие линии для помощи – 132 Юридическая помощь, 1350 Труд/Занятость (по вопросам, связанным с работой, переводов средств), а также телефонные линии конкретных банков (KEB Hana 1599‑1111, Woori 1588‑5000).