Koreyaning chiqindilarni va qayta ishlash tizimi qanday ishlaydi?
Koreyaning chiqindilarni boshqarish tizimi ishlab chiqaruvchilarni qayta ishlash toʻlovlarini toʻlashga majbur qiladi va qayta ishlanadigan materiallarni alohida yigʻishni talab qiladi, shu bilan birga mahalliy tumanlar kamaytirish maqsadlarini belgilab, ularga erishgan taqdirda utilizatsiya toʻlovlarining 10 % chegirmasini oladi; plastik konteynerlar kabi mahsulotlar uchun milliy chiqindilarni utilizatsiya qilish stavkalari birligi uchun ₩24.9 – ₩30.7 ni tashkil qiladi va hajmga asoslangan toʻlov kuniga taxminan 201 tonna poligonlardan foydalanishni kamaytiradi. Batafsil maʼlumot quyida.
• Kengaytirilgan ishlab chiqaruvchi masʼuliyati (EPR) – Ishlab chiqaruvchilar oʻz mahsulotlarini yigʻish, qayta ishlash yoki utilizatsiya qilish xarajatlarini qoplashi, Atrof-muhit vazirligi tomonidan belgilangan chiqindilarni utilizatsiya qilish toʻlovini toʻlashi kerak【2†L1-L7】【3†L12-L19】.
• Mahsulotlar orasida elektron jihozlar, shinalar, moylar, lyuminestsent chiroqlar va qadoqlash (konserva bankalari, shisha, plastik idishlar) mavjud【3†L12-L19】.
• Plastik konteynerlar (≤500 mL) uchun toʻlovlar birligi uchun ₩24.9 – ₩30.7; shisha idishlar uchun ₩56.2 – ₩84.3, metall bankalar uchun ₩53.9 – ₩78.2 ni tashkil qiladi【7†L22-L31】.
• Hajmga asoslangan chiqindilar toʻlovi – Fuqarolar oʻzlari hosil qilgan chiqindilar miqdoriga qarab toʻlov toʻlaydilar; toʻlov qayta ishlashga mablagʻ yoʻnaltirish uchun ishlatiladi va chiqindilarni kamaytirgan tumanlarni mukofotlash uchun foydalaniladi.
• Seul chiqindilarni olib kirishni boshqarish tizimi – Har bir muxtor tuman oʻzining chiqindilarni kamaytirish maqsadini belgilaydi; agar u erishilsa, u qayta ishlangan chiqindiga solinadigan toʻlovdan 10 % chegirma oladi【6†L4-L9】.
• Tizim 2015-yildan beri kuniga taxminan 201 tonna chiqindini kamaytirdi【6†L12-L19】.
• Mahalliy ajratish talablari – Koʻpgina uy xoʻjaliklari qayta ishlanadigan materiallarni (qogʻoz, plastmassa, metall, shisha) umumiy chiqindilardan ajratadi; mahalliy hokimiyat organlari yigʻish uchun konteynerlar va jamoatchilik taʼlimini taqdim etadi【1†L1-L5】.
• Yigʻilgan toʻlovlarning ishlatilishi – Toʻlovlar qayta ishlanadigan resurslarni sotib olish, qayta ishlash inshootlarini qurish va mahalliy yigʻishni subsidiyalash uchun maxsus ekologik jamgʻarmaga yotqiziladi【8†L9-L14】.
• Normativ-huquqiy baza – Chiqindilarni nazorat qilish toʻgʻrisidagi qonun va uning ijroiya qarori chiqindilarni qayta ishlash inshootlari uchun majburiyatlarni va poligonlardan keyingi boshqaruv uchun samaradorlik kafolati sistemasini belgilaydi【9†L1-L8】.

Как работает система сортировки и утилизации мусора в Корее?
Система обращения с отходами в Корее требует, чтобы производители оплачивали сборы за переработку и предписывает раздельный сбор вторсырья, в то время как местные районы устанавливают целевые показатели сокращения и получают 10 % возврата от сборов за утилизацию, если они достигают этих целей; национальные ставки сборов за утилизацию таких предметов, как пластиковые емкости, составляют 24,9 – 30,7 вон за единицу, а сбор за объем сокращает использование свалок примерно на 201 тонну в день. Полные сведения ниже.
• Расширенная ответственность производителя (EPR) – производители должны покрывать расходы на сбор, переработку или утилизацию своих продуктов, уплачивая сбор за утилизацию отходов, установленный Министерством охраны окружающей среды【2†L1-L7】【3†L12-L19】.
• К таким предметам относятся электронные приборы, шины, смазочные материалы, флуоресцентные лампы и упаковка (консервные банки, стекло, пластиковые бутылки)【3†L12-L19】.
• Сборы за пластиковые емкости (≤500 мл) составляют 24,9 – 30,7 вон за единицу; за стеклянные бутылки 56,2 – 84,3 вон, за металлические банки 53,9 – 78,2 вон【7†L22-L31】.
• Сбор за объем утилизации отходов – Жители платят сбор в зависимости от количества производимых ими отходов; сбор финансирует переработку и используется для поощрения районов, сокращающих объем отходов.
• Система управления сбором мусора в Сеуле – Каждый автономный район устанавливает собственную цель по сокращению отходов; если она достигается, район получает 10 % возмещения сбора, взимаемого с утилизированных им отходов【6†L4-L9】.
• С 2015 года система сократила объем отходов примерно на 201 тонну в день【6†L12-L19】.
• Требования к раздельному сбору на местах – Большинство домохозяйств отделяют вторсырье (бумага, пластик, металл, стекло) от общих отходов; местные органы власти предоставляют контейнеры для сбора и проводят общественное обучение【1