Koreyadagi xorijiy fuqarolar uchun bepul yuridik yordamni qayerdan topsam bo'ladi?
Siz mahalliy shahar hokimligidagi "Qishloq huquqshunosi" dasturi orqali yoki Korea Legal Aid Corporation ishonch telefoni 132 raqamiga qo'ng'iroq qilib, bepul yuridik maslahat olishingiz mumkin. Bundan tashqari, immigratsiya markazi (1345) va mehnat idorasi (1350) ishonch telefonlari orqali ko'p tilli yordam ham mavjud. Batafsil ma'lumotlar quyida keltirilgan.
Chet elliklar uchun "Qishloq huquqshunosi" dasturi
- Huquq: Adliya vazirligining "Qishloq huquqshunosi" dasturi doirasida bepul yuridik maslahat.
- Qanday amalga oshiriladi: O'zingizning eup, myeon, yoki dong idorasi uchun qishloq huquqshunosini toping va maslahat kartasi orqali telefon, faks yoki elektron pochta orqali bog'laning; agar kerak bo'lsa, shaxsan tashrif buyurish ham mumkin【1】.
Korea Legal Aid Corporation (KLAC)
- Huquq: Chet elliklar uchun bepul yuridik yordam xizmatlari.
Qo'shimcha yordam ishonch telefonlari (Ingliz tilida gaplashuvchi xodimlar mavjud)
- Immigratsiya uchun aloqa markazi – 1345 (ko'p tilli immigratsiya maslahati).
- Mehnat idorasi – 1350 (ish joyi bilan bog'liq nizolar).
- Ko'p madaniyatli oila qo'llab-quvvatlash markazi – 1577‑1366 (kengroq yashash masalalari bo'yicha maslahat).
Ushbu manbalar butun Koreyada, xalqaro talabalar qatorida, chet ellik aholiga bepul yuridik yordam ko'rsatadi.

Где иностранцы в Корее могут получить бесплатную юридическую помощь?
Вы можете получить бесплатную юридическую консультацию в рамках Программы деревенских юристов (Village Lawyer Program) в вашем местном офисе самоуправления (township office) или, позвонив на горячую линию Корейской корпорации юридической помощи (Korea Legal Aid Corporation) по номеру 132. Дополнительная многоязычная помощь доступна по горячим линиям иммиграционного центра (1345) и трудового офиса (1350). Полные сведения ниже.
Программа деревенских юристов для иностранцев
- Право: Бесплатная юридическая консультация в рамках Программы деревенских юристов Министерства юстиции.
- Как: Найдите деревенского юриста для вашего офиса <i>eup</i>, <i>myeon</i> или <i>dong</i> и свяжитесь с ним по телефону, факсу или электронной почте, используя консультационную карточку, предоставленную в местном офисе; при необходимости может быть организован личный визит【1】.
Корейская корпорация юридической помощи (KLAC)
- Право: Бесплатные услуги юридической помощи для иностранцев.
Дополнительные горячие линии поддержки (сотрудники, говорящие на английском языке)
- Иммиграционный контакт-центр – 1345 (многоязычные иммиграционные консультации).
- Трудовой офис – 1350 (споры, связанные с рабочим местом).
- Центр поддержки многокультурных семей – 1577‑1366 (консультации по более широкому кругу жизненных вопросов).
Эти ресурсы предоставляют бесплатную юридическую помощь иностранным резидентам, включая иностранных студентов, по всей Корее.