Hozirgi eng kam ish haqi soatiga 10 320 vannani tashkil qiladi, bu esa kuniga 82 560 vannaga (8 soat) yoki oyiga 2 156 880 vannaga (209 soat) teng; batafsil ma'lumot quyida keltirilgan.
- Soatlik tarif: 10 320 vann 【3†L1-L2】
- Kunlik tarif (8 soat): 82 560 vann 【3†L3-L4】
- Oylik tarif (209 soat): 2 156 880 vann 【3†L5-L6】
- Qonuniy asos: Eng kam ish haqi to'g'risidagi qonun; Harbiy ishlar va mehnat vaziri har avgust oyida stavkani belgilaydi 【9†L1-L4】
Agar sizga ushbu miqdordan kam haq to'lansangiz
- Dalillarni to'plang: ish haqi bo'yicha to'lovnomalar, shartnoma, bank hisob qaydnomalari.
- Mehnat va bandlik vazirligidan Ish haqi da'volarini kafolatlash to'g'risidagi qonun bo'yicha "ish haqi da'vogarligi sertifikati"ni so'rang.
- Mahalliy mehnat inspektoriga shikoyat qiling; ular ish beruvchiga o'tgan ish haqlarini to'lashni buyurishi mumkin.
- Agar ish beruvchi hali ham rad etsa, to'lanmagan ish haqi hodisasidan keyin 3 oy ichida Mehnat munosabatlari komissiyasiga "to'g'rilash uchun ariza" taqdim eting.

Какова текущая минимальная заработная плата в Корее?
Текущая минимальная заработная плата составляет 10 320 вон в час, что эквивалентно 82 560 вон в день (8 часов) или 2 156 880 вон в месяц (209 часов); полные детали ниже.
- Почасовая ставка: 10 320 вон 【3†L1-L2】
- Дневная ставка (8 часов): 82 560 вон 【3†L3-L4】
- Месячная ставка (209 часов): 2 156 880 вон 【3†L5-L6】
- Правовое основание: Закон о минимальной заработной плате; министр занятости и труда устанавливает ставку каждый август 【9†L1-L4】
Если вам платят меньше этой суммы
- Соберите доказательства: расчетные листки, контракт, банковские выписки.
- Запросите сертификат о претензии по заработной плате в Министерстве занятости и труда в соответствии с Законом о гарантии претензий по заработной плате.
- Подайте жалобу местному трудовому инспектору; он может обязать работодателя выплатить задолженность по заработной плате.
- Если работодатель по-прежнему отказывается, подайте «заявление о возмещении» в Комиссию по трудовым отношениям в течение 3 месяцев с момента инцидента с невыплатой заработной платы.