D-10 vizasidan F-5 doimiy yashash huquqigacha bo'lgan yo'l qanday?
Siz D‑10 dan ballar asosidagi F‑2‑7 vizasiga eng kamida 1 yil qonuniy istiqomat qilgandan so'ng o'tishingiz mumkin. 80 ball va undan ortiq to'plashingiz kerak (TOPIK darajasi, daromad ≥ 100 million KRW, ta'lim va boshqalar bilan birgalikda), so'ngra F‑5 doimiy yashash huquqi uchun ariza berishdan oldin F‑2‑7 maqomini belgilangan muddatga (odatda 2 yil) saqlab turishingiz kerak; to'liq tafsilotlar quyida.
D‑10 dan F‑2‑7 (ballar asosidagi) vizasiga o'tish huquqi
D‑10 yoki boshqa mos maqomda Koreyada qonuniy ravishda ≥ 1 yil istiqomat qilgan bo'lishi kerak【1†L1-L5】【3†L9-L13】.
Magistr darajasi yoki undan yuqori (Koreya universiteti yoki chet el diplomi bilan Koreya ish beruvchisi)【1†L1-L5】【3†L9-L13】ga ega bo'lishi kerak.
Koreya kompaniyasi bilan tasdiqlangan bandlik shartnomasiga ega bo'lishi kerak【1†L1-L5】【3†L9-L13】.
120 ballik tizimda ≥ 80 ball to'plashi kerak【1†L1-L5】【3†L22-L33】. Muhim ball beriladigan bandlar:
TOPIK 6‑darajasi = 20 ball, 5‑darajasi = 18 ball【1†L34-L38】.
Yillik daromad ≥ 100 million KRW = 10 ball【1†L40-L53】.
Fan-texnika yo'nalishidagi doktorlik/magistrlik darajasi = 35/32 ball; gumanitar fanlar uchun biroz kamroq【1†L24-L30】.
F‑2‑7 vizasi uchun ariza berish tartibi
- Hujjatlarni yig'ish: ariza shakli (Form 34), pasport, chet el fuqarosi ro'yxatdan o'tish kartasi, bandlik shartnomasi, diplom, TOPIK sertifikati, daromadni tasdiqlovchi hujjat va to'lov【1†L1-L5】.
- Talablarga javob bergan zahoti ularni o'zingizning mahalliy immigratsiya idorangizga topshiring【1†L7-L9】.
F‑2‑7 dan F‑5 doimiy yashash huquqiga o'tish
Immigratsiya qonunida belgilangan muddatga (odatda 2 yil) barqaror daromadga ega bo'lib va jinoiy rekord sparsiz F‑2‑7 maqomini saqlab turganidan so'ng, siz F‑5 doimiy yashash huquqi uchun ariza berishingiz mumkin【1†L1-L5】.
Zarur hujjatlar F‑2‑7 vizasi uchun ariza berishdagilarga o'xshash, shuningdek, uzluksiz yuqori texnologiyali bandlik va koreys tilini bilishni tasdiqlovchi dalillar ham talab qilinadi【1†L1-L5】.

Какой путь из визы D-10 к постоянному виду на жительство F-5?
Вы можете перейти с визы D‑10 на визу F‑2‑7 на основании баллов после минимум 1 года легального пребывания, набрав 80 баллов или более (включая уровень TOPIK, доход ≥ 100 миллионов KRW, образование и т. д.), а затем продержав статус F‑2‑7 в течение необходимого периода (как правило, 2 года), прежде чем подавать заявление на статус постоянного резидента F‑5; полные сведения ниже.
• Право на переход с D‑10 на F‑2‑7 (на основании баллов)
• Необходимо легально проживать в Корее ≥ 1 года по визе D‑10 или другому соответствующему статусу【1†L1-L5】【3†L9-L13】.
• Требуется степень магистра или выше (корейского университета или иностранная степень, полученная в корейской компании)【1†L1-L5】【3†L9-L13】.
• Необходимо иметь подтвержденный трудовой договор с корейской компанией【1†L1-L5】【3†L9-L13】.
• Необходимо набрать ≥ 80 баллов по 120-балльной системе【1†L1-L5】【3†L22-L33】. Основные пункты:
• Уровень TOPIK 6 = 20 баллов, Уровень 5 = 18 баллов【1†L34-L38】.
• Годовой доход ≥ 100 миллионов KRW = 10 баллов【1†L40-L53】.
• Докторантура/Магистратура в области науки и техники = 35/32 балла; гуманитарные науки немного ниже【1†L24-L30】.
• Процедура подачи заявления на F‑2‑7
1. Соберите документы: анкета (Форма 34), паспорт, карта иностранца, трудовой договор, подтверждение диплома, сертификат TOPIK, подтверждение дохода и оплатите сбор【1†L1-L5】.
2. Подайте их в местное отделение иммиграционной службы сразу же после соответствия критериям【1†L7-L9】.
• С F‑2‑7 на постоянное проживание F‑5
• После получения статуса F‑2‑7 в течение срока, установленного Иммиграционным законом (обычно 2 года), при наличии стабильного дохода и отсутствии судимости, вы можете подать заявление на статус постоянного резидента F‑5【1†L1-L5】.
• Требуемые документы аналогичны заявлению на F‑2‑7, плюс подтверждение непрерывной работы в высокотехнологичной отрасли и знания корейского языка【1†L1-L5】.