Qaytish labor rights
Siz fosiqa yuz bergan kundan boshlab 6 oy ichida mintaqaviy mehnat vazirligiga diskriminatsiya shikoyatini yozib berishingiz mumkin. Mehnat standartlari to'g'risidagi qonun, xodimlarning haq-huquqlariga rioya qilgan holda, chet ellik ishchilar vazifasini bajarayotgan paytda ularga imtiyozli munosabatda bo'lishni kafolatlaydi, vaziyat esa mintaqaviy mehnat munosabatlari komissiyasi yoki mintaqaviy bandlik va mehnat vazirligi tomonidan tekshiriladi. Batafsil ma'lumotlar quyida keltirilgan.
Batafsil ma'lumotlar
• Imtiyozli munosabat huquqi
• Mehnat standartlari to'g'risidagi qonun, agar asosli sabab bo'lmasa【5】, ish haqi, mukofotlar, ish samaradorligi uchun to'lovlar va boshqa shartlarda doimiy ishchilarga teng yoki shunga o'xshash ishni bajaradigan chet ellik ishchilarga nisbatan noxush munosabatda bo'lishni taqiqlaydi.
• Diskriminatsiya da'volari diskriminatsiya tugagan kundan yoki davom etayotgan diskriminatsiyaning so'nggi kunidan boshlab 6 oy ichida yozib berilishi kerak【1】.
• Shikoyatni qanday yozib berish kerak
• 1-qadam: Ish joyingizga tegishli bo'lgan mahalliy bandlik va mehnat vazirligi yoki mintaqaviy mehnat munosabatlari komissiyasiga murojaat qiling.
• 2-qadam: Nohaq munosabat va u yuz bergan sanani batafsil bayon etgan holda, diskriminatsiyani tuzatish to'g'risida yozma ariza taqdim eting.
• 3-qadam: Vazirlik tekshiruv o'tkazadi va ish beruvchiga tuzatish buyrug'ini chiqarishi mumkin.
• 4-qadam: Agar qaror bilan kelishmasangiz, siz Milliy Mehnat Munosabatlari Komissiyasiga shikoyat qilishingiz mumkin【5】.
• Qo'llab-quvvatlash xizmatlari
• Har bir bandlik va mehnat vazirligida chet ellik ishchilarning huquqlarini himoya qilish bo'yicha mahalliy kengashlar mavjud va ular vositachilik qilishda va maslahat berishda yordam bera oladi【1】【2】.
• Chet ellik ishchilar uchun maslahat markazi (telefon 1577‑0071) orqali bepul maslahat va arbitrajdan foydalanish mumkin【1】【6】.
• Bojxona qo'ng'iroq markazi (1345) va Huquqiy yordam (132) orqali qo'shimcha til yordami va huquqiy maslahatlar olish mumkin【1】.

Назад к labor rights
Вы можете подать жалобу на дискриминацию в региональное отделение трудового надзора в течение 6 месяцев с момента инцидента; Закон о трудовых стандартах гарантирует недискриминационное отношение к иностранным работникам, выполняющим те же обязанности, что и штатные сотрудники, и дело будет расследовано Региональной комиссией по трудовым отношениям или Региональным отделением занятости и труда. Полные подробности ниже.
• Право на недискриминационное отношение
• Закон о трудовых стандартах запрещает неблагоприятное отношение к иностранным работникам, выполняющим ту же или аналогичную работу, что и штатные сотрудники, в отношении заработной платы, премий, выплат за результаты труда и других условий, если нет обоснованных причин【5】.
• Заявления о дискриминации должны быть поданы в течение 6 месяцев с даты прекращения дискриминации или последнего дня продолжающейся дискриминации【1】.
• Как подать жалобу
• Шаг 1: Свяжитесь с местным отделением занятости и труда или Региональной комиссией по трудовым отношениям, ответственной за ваш рабочий место.
• Шаг 2: Подайте письменное заявление об исправлении дискриминации с подробным описанием несправедливого отношения и даты(дат) его возникновения.
• Шаг 3: Отделение проведет расследование и может выдать работодателю предписание об исправлении.
• Шаг 4: Если вы не согласны с решением, вы можете подать апелляцию в Национальную комиссию по трудовым отношениям【5】.
• Поддерживающие службы
• Местные советы по защите прав иностранных работников существуют при каждом отделении занятости и труда и могут помочь в посредничестве и консультировании【1】【2】.
• Бесплатные консультации и арбитраж доступны через Консультационный центр для иностранных работников (телефон 1577‑0071)【1】【6】.
• Дополнительную языковую поддержку и юридическую помощь можно получить через Иммиграционный контакт-центр (1345) и Юридическую помощь (132)【1】.